European Vocational Skills Week

W dniach 14-18 październik Helsinkach w Finlandii odbyła się konferencja w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, odzwierciedlająca zaawansowany charakter kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) w tym kraju, który obecnie sprawuje również prezydencję Rady Unii Europejskiej. Celem Tygodnia jest promowanie wartości kształcenia i szkolenia zawodowego.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych zaplanowano 2-dniową konferencję pt. ‘’VET for ALL – Skills for Life’’. Konferencję rozpoczęto od zidentyfikowania globalnych wyzwań i pokazania, że kształcenie i szkolenie zawodowe może pomóc w zmierzeniu się z nimi. Jednym z wyzwań jest niewątpliwe coraz większy i szybszy rozwój sektora usług również branży produkcyjnej. Co to oznacza dla branży oraz w jaki sposób kształcenie i szkolenie zawodowe może pomóc prezentował Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych członek Prezydium Rady ds. Kompetencji w sektorze motoryzacyjnym. Jednym z nowych wyzwań dla sektora motoryzacyjnego jest zwiększające się znaczenie sektora usług.

Patrząc na obecne tendencje w zakresie mobilności, możemy założyć, że samochód przyszłości będzie zero-emisyjny, autonomiczny oraz współdzielony co wiąże się ze zwiększeniem znaczenia usług w motoryzacji. Wprowadzenie tych rewolucyjnych zmian w mobilności zapowiada przejście od obecnego modelu biznesowego produkcji, sprzedaży i finansowania samochodu do nowego modelu, w którym nacisk zostanie przesunięty w kierunku oferowania pełnego spektrum usług związanych z mobilnością. Będzie to miało wiele konsekwencji dla przemysłu motoryzacyjnego. Zmiany w technologii pojazdów i nowe funkcje związane z rosnącą rolą oprogramowania prowadzą do coraz większej zbieżności między sektorem motoryzacyjnym i technologicznym.

Jednym z najbardziej niezwykłych przykładów był Tour of the Artificial Intelligence truck w Espoo i Vantaa. Uczestnicy mogli doświadczyć i wypróbować sztucznej inteligencji bezpośrednio w ciężarówce, gdzie organizatorzy przedstawili główne koncepcje i funkcjonalności tej przełomowej technologii, która już teraz zmienia nasze życie codzienne i zawodowe, a także zwiększa możliwości człowieka. Ciężarówka została zbudowana przez studentów kształcenia zawodowego Omnia i studentów Uniwersytetu Aalto.