Samochód elektryczny z Nysy będzie gotowy do produkcji w 2020 roku

Prototyp powstającego w Nysie w woj. opolskim małego samochodu elektrycznego został w tym tygodniu zaprezentowany w niedalekim Otmuchowie – donosi Nowa Trybuna Opolska. W przyszłym roku samochód ma być gotowy do produkcji.

W Otmuchowie w ramach rewitalizacji centrum miasta zainstalowane zostały cztery stanowiska przeznaczone do ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Liczba ładowarek w Otmuchowie przekracza obecnie liczbę pojazdów napędem elektrycznym zarejestrowanych na terenie całej gminy. Włodarze miast liczą na coraz większą popularność tego typu samochodów, stąd między innymi prezentacja powstającego w oddalanej kilkanaście kilometrów Nysie prototypu e-auta.

Chodzi o zaprojektowany w 2017 r. mały samochód elektryczny iXAR, tworzony według europejskiej homologacji dla małych aut L7e CP. Takim samochodem można kierować od 16 roku życia, posiadając prawo jazdy kategorii B1. Jak deklaruje firma iXAR, która pracuje na pojazdem, nowoczesna forma z użyciem niskonakładowych technologii pozwoli zbudować tani i ekonomiczny pojazd, którego cena będzie na poziomie ok. 39 tys. zł.

W Otmuchowie został przedstawiony prototyp napędzany silnikiem o mocy ponad 20 KM, zasilanym energią z baterii żelowych. Jak zapowiada Paweł Dytko, prezes firmy iXAR, docelowa pojazd będzie wyposażony w akumulatory litowo-jonowe. Według jego deklaracji do końca przyszłego ma powstać docelowy prototyp i dokumentacja. Firma chce też w tym terminie uzyskać homologację i przygotować samochód do seryjnej produkcji.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska, CIRE.PL