I. Przedstawiciele organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z branży

  • Janusz Kobus – Prezes Polskiej Izby Motoryzacji, Dyrektor Zarządzający, V-ce Prezes Zarządu Pilkington AGR Poland sp. z o.o., Dyrektor ds. rozwoju Pilkington AGR w Europie. W latach 2011 – 2014 udział w Programach Sektorowych Motoryzacji Komisji Europejskiej CARS2020 oraz planu działania na rzecz konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu motoryzacyjnego w Europie – GEAR2030, społecznie jako ekspert Ministerstwa Gospodarki / Ministerstwa Rozwoju, od 2016 Wiceprzewodniczący Komitetu Sterującego Programu Sektorowego INNOMOTO. Współautor programu nauczania na Studiach Podyplomowych SGH – Menedżer Motoryzacji. W latach 2019 – 2020 udział ekspercki w europejskich projektach ESkill 2030 i Skills for Industry. Ekspert branży motoryzacyjnej – prelegent krajowych i zagranicznych konferencji dedykowanych branży, autor wielu publikacji i opracowań. Wykształcenie wyższe – mgr ekonomii, SGH Warszawa, wcześniej Technikum Samochodowe w Bydgoszczy – Technik Mechanik.
  • Krzysztof Świerk – Dyrektor Zarządzający Polska Izba Motoryzacji, Prezes Zarządu Promet Trans sp. z o.o., Członek Krajowego Zespołu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dla branży motoryzacyjnej w Poznaniu, Członek Rady Tureckiej Izby Gospodarczej, były: Członek Krajowego Zespołu Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia zawodowego EVET przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, Członek Rady Dyrektorów przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, Członek Ekspertów ECVET Polska mianowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wieloletni nauczyciel przedmiotów zawodowych z dziedziny mechaniki, mechatroniki oraz mechaniki pojazdów samochodowych, Członek Rady Sektorowej ds. kompetencji Motoryzacja i Elektromobilność, doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w branżowym przedsiębiorstwie produkcyjnym (VW Poznań). Wybitny inicjator, organizator i koordynator wielu projektów krajowych i zagranicznych związanych z kształceniem, w tym dot. uczenia się przez całe życie oraz aktywnej współpracy przedsiębiorców z instytucjami edukacji formalnej i pozaformalnej. Wykształcenie wyższe – Politechnika Poznańska, kierunek mechanika i budowa maszyn; Brandenburski Uniwersytet Techniczny; Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania.

II. Przedstawiciele podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt.1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

  • Wojciech Stęchły – specjalizuje się w zakresie rozwoju systemów kwalifikacji i certyfikacji (ZSK, mikropoświadczenia), kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego. Prowadzi prace badawcze (SGH) i wdrożeniowe dot. sektora motoryzacji, budownictwa, opieki społecznej czy komunikacji marketingowej, m.in. przy rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji czy budowie systemu mikropoświadczeń. Autor licznych raportów badawczych i analitycznych, poradników i przewodników metodycznych oraz publikacji naukowych. W ciągu ostatnich lat zajmuje się współpracą przy tworzeniu interaktywnych aplikacji wspierających proces kształcenia. Członek Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych. Ekspert merytoryczny w projektach dot. modernizacji Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, czy Mikropoświadczeń . Członek Zespołu Ekspertów przy Ministerstwie Edukacji i Nauki, Członek Rady Sektorowej Motoryzacja i Elektromobilność w latach 2018 – 2023.. Wykształcenie wyższe doktoranckie – stanowiska badawcze: obrona pracy doktorskiej pt. Instytucjonalne uwarunkowania zaangażowania przedsiębiorstw w kształcenie zawodowe. Asystent w Instytucie Badań Edukacyjnych. Studia doktoranckie w Kolegium Gospodarki Światowej w SGH. Autor licznych publikacji dot. kształcenia formalnego, pozaformalnego i nieformalnego.
  • Horacy Dębowski – Wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pełniący nadzór nad Wydziałem egzaminów zawodowych. Pracownik naukowo-dydaktyczny Szkoły Głównej Handlowej. SGH – studia doktoranckie – temat pracy doktorskiej: “Ramy kwalifikacji jako instrument polityki publicznej na rzecz uczenia się osób dorosłych w Polsce”. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych pn. Nowoczesne Doradztwo Edukacyjne i Zawodowe. Kieruje projektami badawczymi m.in. dotyczącymi rozwijania umiejętności, w tym oceniania i egzaminowania Skils4Justic, D-ILA, TRCK-VET, DASCHE. Realizuje projekt badawczy ShipGlobal i MOVITRA (Norway Research Council). Członek zespołu redakcyjnego czasopisma naukowego Warsaw Forum of Economic Sociology. W latach 2017 – 2020 w Instytucie Badań Edukacyjnych prowadził badania dotyczące m.in. problematyki ram kwalifikacji, edukacji zawodowej, uczenia się osób dorosłych. Współpracuje z zagranicznymi instytucjami w obszarze edukacji. Autor wielu publikacji odnoszących się do tematyki związanej ze współpracą w zespole RS Moto.
  • Andrzej Korpak – wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na podyplomowych studiach dla menedżerów motoryzacji oraz studiach podyplomowych “Cyfryzacja w automotive” na Politechnice Śląskie w Gliwicach. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Instytutu Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Niezależny konsultant branży motoryzacyjnej oraz ekspert Polskiej Izby Motoryzacji. Mentor obecnych i kolejnych pokoleń kadry kierowniczej (produkcyjnej i zarządczej) branży motoryzacyjnej. Od 1997 do 2023 r. czynny przedstawiciel przedsiębiorstw produkcyjnych na stanowiskach zarządczych i operacyjnych. Pracę w powstającym Opel Polska w Gliwicach rozpoczynał jako kierownik ds. bezpieczeństwa pracy. Od 2002 jako Dyrektor HR a od 2005 r. powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. produkcji General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach. Od 2010 r. do 2023 Dyrektor i Prezes Zarządu Opel Manufacturing Poland – obecnie grupa Stellantis. Autor wielu artykułów dotyczących branży motoryzacyjnej, w tym dotyczących zawodów przyszłości w branży. Swoją wiedzą dzieli się na licznych spotkaniach i konferencjach tematycznych związanych z produkcją i zarządzaniem w branży motoryzacyjnej. Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Executive Education Program IESE Business School w Barcelonie.

III. Przedstawiciele podmiotów, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

  • Mariusz Szymańczak – nauczyciel w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Radomiu. Nauczyciel przedmiotów zawodowych branży motoryzacyjnej i transportu drogowego w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie w branży motoryzacyjnej, mechanicznej i transportu drogowego. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli wpisany na listę MEN. Współautor podręczników ds. kształcenia zawodowego w branży motoryzacyjnej dla wydawnictw Nowa Era i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Współautor i recenzent materiałów dydaktycznych i podstaw programowych oraz programów nauczania. Wykształcenie wyższe – Politechnika Radomska – kierunek Mechanika i budowa maszyn, Uniwersytet Warszawski – Studia Podyplomowe Informatyka dla nauczycieli.

IV. Przedstawiciele przedsiębiorców

  • Henryk Michalik – założyciel, współwłaściciel, od 2017 r. Dyrektor Zarządzający rodzinną firmą Michael (branża motoryzacyjna). W latach 1997 – 2017 Dyrektor Zarządzający TENNECO Automotive Polska, Dyrektor Operacyjny TENNECO n Europę Wschodnią. Budowniczy i organizator 8 fabryk w krajach Europy Wschodniej, z czego 4 znajdują się w Polsce zatrudniając prawie 5 tys. osób. Od 42 lat aktywny działacz rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Od 35 lat Członek Zarządu / Wiceprezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Organizator kształcenia dualnego dla uczniów Szkół Branżowych I i II stopnia. W kierowanych przez niego firmach praktykę zawodową zakończoną dyplomem czeladniczym ukończyło ponad 110 uczniów. Od 2014 współorganizator Studiów Dualnych na Wydziale MT Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Członek Rady Dziekańskiej oraz Rady Społecznej na tym Wydziale. W 2019 r. został powołany przez Prezydenta Miasta Rybnika do pracy w Powiatowej Radzie Rynku Pracy w Rybniku. W latach 2018 – 2023 Przewodniczący Rady Sektorowej Motoryzacja i Elektromobilność. Społecznik wykazujący się szeroką działalnością charytatywną na rzecz regionu. Liczne wyróżnienia i odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną.

V. Przedstawiciel ministra właściwego dla sektora gospodarki

  • Krzysztof Zaręba – ekspert, urzędnik państwowy z wieloletnim doświadczeniem w obszarze przemysłu, technologii i innowacji. Menedżer zespołów projektowych, zaangażowany lider oraz kreatywny twórca nowych idei i rozwiązań. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Odpowiedzialny z projektowanie strategii i programów ukierunkowanych na zwiększenie konkurencyjności gospodarki, (w tym branży motoryzacyjnej), za przygotowanie założeń aktów prawnych, analiz, wspieranie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a podmiotami naukowymi. Zaangażowany również w politykę technologiczną, innowacyjności, neutralności klimatycznej dotyczącą przemysłu, nowoczesną edukację i tworzenie instrumentów służących podnoszeniu kompetencji kadr dla przemysłu. Członek Rady Sektorowej Motoryzacja i Elektromobilność w latach 2018 – 2023. Absolwent Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu.