Czy to dobrze, że uczniowie szkół średnich już na etapie szkoły podejmują pracę?

Jak wynika z badań, które realizowaliśmy wśród uczniów szkół zawodowych z kierunków dedykowanych branży motoryzacyjnej, aż 50,2% uczniów deklaruje, że pracuje:

🔹 26,7% pracuje dorywczo
🔹 21,7% ma prace wakacyjne
🔹 7,5% ma stałą pracę.

Niektórzy uczniowie pracują już w swoim zawodzie, jak jeden z naszych rozmówców, uczeń klasy IV z kierunku technik programista, który pracuje jako młodszy programista, łącząc pracę z nauką w szkole, jednocześnie zdobywając doświadczenie i realizując swoją pasję, jaką są nowe technologie.

Jak mówi: „godzę pracę ze szkołą; jest ciężko, ale się rozwijam, kocham to robić”.

Niektórzy uczniowie pracują w warsztatach samochodowych, zdobywając praktykę i wiedzę z zakresu swojego kierunku, inni pracują przy różnych pracach sezonowych, niekoniecznie związanych z kierunkiem kształcenia, żeby po prostu sobie zarobić.

Wyniki te są dużym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu uczniów już na etapie szkoły średniej podejmuje się pracy.

Z jednej strony to doskonały przykład naszej młodzieży i ich pracowitości i odpowiedzialności, z drugiej strony doskonała forma zdobywania doświadczenia, którego tak bardzo szukają dzisiaj pracodawcy.

Jak oceniacie te wyniki? Czy uważacie, że łączenie pracy ze szkołą to dobry pomysł? Podziel się z swoją opinią.

Wyniki pochodzą z badania wśród 2926 uczniów szkół branżowych i techników. Badanie realizowane dla PIM Polska Izba Motoryzacji w ramach działania Sektorowa Rada ds. kompetencji-motoryzacja i elektromobilność

#badaniarynku#planyzawodowe#motoryzacja#automotive